Naczepy to pojazdy motoryzacyjne, nie posiadające własnego napędu. Będą to zatem pojazdy kołowe, spoczywające na innym pojeździe, najczęściej ciągniku siodłowym.
Do najczęściej kupowanych typów należą:
- naczepy skrzyniowe
- naczepy podkonterenowe
- wywrotki wykorzystywane w budownictwie)
- naczepy niskopodwoziowe
- naczepy specjalistyczne
Rozglądając się za naczepą do naszego ciągnika trafimy na oferty sprzedaży naczep nowych oraz używanych. W te drugie warto zainwestować tylko wtedy, kiedy będą w doskonałym stanie technicznym i jeśli ich podwozie nie jest zaatakowane przez rdzę ani skorodowane.
W innym przypadku, aby mieć gwarancję jakości kupowanego towaru, najlepiej zainwestować w nowe naczepy do ciągników, pochodzące od światowych, renomowanych producentów. Na co zwrócić uwagę podczas zakupów?
Podwozie
W naczepie najważniejsze jest podwozie. Powinno być wykonane z wytrzymałych oraz stabilnych materiałów, a konstrukcja wyprodukowana ze stali konstrukcyjnej, o podwyższonej wytrzymałości. Maksymalne obciążenie techniczne każdej osi powinno natomiast wynosić około 9 000 kg. Wybierajmy naczepy z zawieszeniem pneumatycznym, z automatycznym podnoszeniem przedniej osi.
Układ hamulcowy i skrzynia ładunkowa
Kolejnymi elementami, na które powinniśmy zwrócić uwagę podczas kupowania naczepy do ciągnika, są układ hamulcowy oraz skrzynia ładunkowa.
Układ hamulcowy musi być zgodny z ECE i dodatkowo wyposażony w automatyczną regulację hamulców oraz system antyblokujący ABS/EBS.
Skrzynia ładunkowa natomiast powinna być wykonana w całości z blachy o podwyższonej wytrzymałości. Podest na ścianie przedniej ułatwi pracę. Sprawdźmy, czy tylne zamykanie klapy uszczelnione jest gumą.
Instalacja elektryczna
Na końcu zwróćmy uwagę na instalację elektryczną w naczepie. Najbardziej optymalne napięcie to to, wynoszące około 24 V. Jasno świecące światła tylne naczepy powinny być zespolone ze światłami cofania, przeciwmgielnymi i kierunkowskazami, a także z trójkątami odblaskowymi.
Leave a reply