Prowadząc swoją własną działalność gospodarczą i wybierając pojazd do firmy, wielu z nas staje przed wyborem najodpowiedniejszej formy sfinansowania zakupu. Dostępnych jest co najmniej kilka rozwiązań – gotówka czy też leasing. Wybór odpowiedniej dla siebie metody finansowania pozwoli zaoszczędzić od kilkuset do nawet kilku tysięcy złotych. Łatwo jest więc zauważyć, że ostateczna decyzja jest kluczowa i warto rozważyć wszystkie dostępne opcje. Tylko dzięki temu zakup będzie możliwie najbardziej opłacalny.
Jakie oprocentowanie leasingu?
W kwestii leasingu trzeba powiedzieć, że wyróżniamy jego dwie podstawowe formy – z oprocentowaniem stałym oraz zmiennym. To, na jakie rozwiązanie najlepiej się zdecydować jest uzależnione przede wszystkim od momentu, w którym zawieramy umowę leasingową. Nie bez znaczenia jest również umiejętność przewidzenia, jak stopy procentowe będą się kształtować w przyszłości.
Najprościej rzecz ujmując, jeśli w chwili zawierania umowy stopy procentowe są wysokie, jednak wszelkie docierające do nas sygnały mówią, że z czasem będą one systematycznie spadać, najlepiej się zdecydować na leasing z oprocentowaniem zmiennym. Spłacane raty będą dostosowane do obecnej sytuacji na rynku. Odwrotna sytuacja ma miejsce, gdy w chwili zawierania umowy na rynku panują niskie stopy procentowe. W takiej sytuacji warto rozważyć wzięcie leasingu z oprocentowaniem stałym. Będziemy mieć wówczas pewność, że spłacane raty na przestrzeni kolejnych miesięcy nie ulegną zmianie. Pozwoli to chociażby na odpowiednie planowanie budżetu firmy na kolejne lata.
Jaki leasing wybrać
Tak naprawdę nie można jednoznacznie odpowiedzieć na pytanie, która forma leasingu będzie dla nas najkorzystniejsza. Wszystko jest bowiem uzależnione od szeregu czynników (zarówno rynkowych, jak i wewnątrzfirmowych). Faktem jest jednak, że decyzja o formie leasingu powinna być dogłębnie przemyślana, a najlepiej jeszcze przedyskutowana z doradcą, który zna realia rynku finansowego i ma w tej kwestii sporo do powiedzenia.
Leave a reply